Smitų šeimoje auga berniukas ir mergaitė. Mergaitei patinka su mama virtuvėje ruošti maistą, o berniukui įdomu būti su tėčiu garaže, jį domina kiekviena smulkmena, net ir kompresorių dalys. Ką tai reiškia, ar tie stereotipai dėl lyčių tikrai egzistuoja? Pabandykime apie tai pasvarstyti.
Auklėjimo galia
Aišku, kad labai daug ką lemia auklėjimas. Vyro ir moters vaidmenį šeimoje vaikai ir išmoksta būtent iš savo tėvų. Jeigu su tėvais neauga, arba namie daug konfliktų tarp tėvų, tada tą pavyzdį gali ir iš kur nors kitur išmokti. Tiek vienu, tiek kitu atveju, pavyzdys gali būti ir geras, ir blogas. Taigi, jeigu tėvas turi tradiciją, išmoktą iš savo tėvo, eiti į garažą ir ten kažką ardyti, tai sūnus seka tėvo pėdomis. Jam iškart pasidaro labai įdomu, kam reikalingos kompresorių dalys, ir ką pats kompresorius gali padaryti. Berniukui daro įspūdį, kaip tėtis nudažo kažkokią automobilio detalę, naudodamas kompresorių. Tai juk tikrai yra neįprasta ir labai įdomu. Juk kompresorius yra toks didelis ir galingas daiktas, sudėtingas, o gal paprastas mechanizmas, varomas labai didelio spaudimo. Su juo taip smagiai dažosi detalės, o kartais net ir baldai. Kartu berniukui norisi ir konstruoti kažką, taisyti. Taip tėvas jam ugdo tokias savybes, kurios vadinamos vyriškomis. Tuo tarpu, mama moko mergaitę siuvinėti, tvarkytis namuose, virti valgyti. Ir taip ji pereina prie standartinio vaidmens, kai moteris išmoksta kažkokių neva moteriškų darbų.
Sunku pasakyti, kaip yra iš tiesų
Tad tyrimams labai sunku atskleisti, kaip iš tiesų yra. Ar vyrai dirba tam tikrus darbus dėl to, kad iš prigimties turi tam daugiau savybių. Ar jie juos daro todėl, kad yra taip išauklėti, ir tai tiesiog susiformavęs ir pagilintas įprotis. Mokslui sunku nustatyti viską, sprendžiant tik pagal tokius žmones, kurie dar ugdyti tais laikais, kai lyčių stereotipai buvo labai gajūs ir kai nebūtum patikėjęs, kad ateityje ir moteris išmanys kažką apie vyriškus dalykus, pavyzdžiui, žinos, kaip atrodo kompresoriaus dalys.
Yra ir moterų, dirbančių vyriškus darbus
Dar reikėtų pasakyti, kad jau daug kas pasikeitę šiame pasaulyje, ir visokius darbus gali dirbti visi žmonės. Taip pat ir sovietinėje sistemoje buvo skatinamas darbas visų šalių, tiek vyrų, tiek moterų. Tad nieko nuostabaus, kad yra moterų statybininkių, mechanikių, inžinierių. Žinoma, jų yra mažiau.
tikrai vaikai labai bando perimti suaugusių įpročius ar darbus. Mano berniukas iš senelio mokosi būti ūkinininku. Net gimtadieniui užsiprašė traktoriuko iš: https://www.jubana.lt/zaislai. Tai, laimingas su seneliu žaidžia kieme visą vasarą